تدریس دو واحد ایمنی بهداشت کار برای دانشجویان رشته‌های فنی - دانشجویان مهندسی صنایع دانشکده ایمنی شهید بهشتی
/center


دانشجویان مهندسی صنایع دانشکده ایمنی شهید بهشتی

من دلم می خواهد خانه ای داشته باشم پر دوست کنج هر دیوارش دوست هایم بنشینند آرام گل بگو گل بشنو...شرط آن داشتن یک دل بی رنگ و ریاست بر درش برگ گلی میکوبم روی آن با قلم سبز بهار مینویسم ای یار خانه ی ما اینجاست تا که سهراب نپرسد دیگر خانه ی دوست کجاست...

تدریس دو واحد ایمنی بهداشت کار برای دانشجویان رشته‌های فنی

تدریس دو واحد ایمنی بهداشت کار برای دانشجویان رشته‌های فنی

 

علی مصریان ـ رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی ـ با اشاره به انجام تحقیقات میدانی این مرکز در مورد حوادث ناشی از کار اظهار کرد: در این بررسی مشخص شده که 30 درصد از کل حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان‌سازی است که از این مقدار 16 درصد منجر به فوت می‌شود.

وی ادامه داد: به همین منظور، دوره‌های آموزش ایمنی ساخت و ساز و ساختمان ‌سازی در سطح کشور مدنظر قرار گرفته‌اند.

مصریان با اشاره به همکاری سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در مورد آموزش به کارگران بخش ساختمان‌سازی اضافه کرد: در سال گذشته شورای عالی حفاظت فنی، مصوبه‌ای را تصویب کرد که نام آن، طرح آموزش اجباری و بازآموزی مداوم تخصصی بود که طبق آن کارگران و کارفرمایان این بخش باید یک ساعت خاصی را آموزش ببینند.

وی با تاکید بر نظارت بر ساختمان‌سازی‌ افزود: اگر افراد آموزش‌های ایمنی را به صورت مطلوب فراگیرند در کاهش حوادث ناشی از کار موثر خواهد بود و آموزش این افراد در ارتقای شغلی و طبقه‌بندی مشاغل آن‌ها تاثیر دارد.

رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی با اشاره به همکاری این مرکز با شهرداری تهران در این مورد بیان کرد: طبق تفاهم‌نامه‌ای افراد در کارهای ساختمانی حتما آموزش ایمنی باید ببینند.

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر قصد داریم برای دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، دو واحد ایمنی و بهداشت کار در نظر گرفته و به آن‌ها تدریس شود.

او در این مورد ادامه داد: تاکنون دانشگاه علمی ـ کاربردی این موضوع را پذیرفته و با دانشگاه‌ آزاد و وزارت علوم نیز در حال رایزنی هستیم.

مصریان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز دو واحد ایمنی و بهداشت کار در رشته‌های کار و دانش، آموزش داده می‌شود.

به گفته وی همچنین طبق تفاهم‌نامه‌ای میان مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مقرر شده برای هر رشته آموزشی سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای حداقل ساعتی را نیز برای آموزش ایمنی در نظر بگیرند.

رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی در این مورد اذعان کرد: از سوی دیگر کارگروه‌های تخصصی برای بررسی فعالیت مراکز فنی و حرفه‌ای در این زمینه فعال شده‌اند تا این مراکز حتما موارد ایمنی را آموزش دهند.

وی با اشاره به رشد 100 درصدی آموزش‌های حفاظت فنی و ایمنی بهداشت کار در سال گذشته عنوان کرد: با زبان آماری می‌توان گفت که با آن آموزش‌ها، سیر صعودی حوادث ناشی از کار در سال‌های قبل از فعالیت دولت نهم در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است.

مصریان با اعلام اینکه در سال گذشته حداقل بیش از 20 هزار نفر ساعت آموزش تخصصی ایمنی و بهداشت کار دیده‌اند، بیان کرد: امسال نیز پیش‌بینی کردیم که چه نوع آموزش‌هایی را به افراد بدهیم و در کنار این، یک سری آموزش‌ها نیز بر اساس درخواست خود متقاضیان در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار در کشور در این مورد یادآور شد: در سال گذشته چهار مرکز در جنوب‌شرق (استان کرمان)، جنوب‌غرب (استان خوزستان) شمال‌شرق (استان خراسان رضوی) و شمال‌غرب (استان آذربایجان غربی) فعالیت داشتند و پس از اینکه سه مصوبه از هیات دولت گرفتیم، اگر اعتبار لازم تامین شود، امسال مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار در عسلویه با گرایش تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی، استان اصفهان با گرایش ساخت و ساز و فولاد سازی و استان گلستان با گرایش ایمنی کشاورزی و ماشین‌آلات کشاورزی فعال خواهند شد.

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

 

                                                                           همکلاسی شما سعید

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ توسط نظرات ()


Design By : Pichak