مردی که جهان را نجات داد

بعد از اینکه همه متوجه فاجعه شدند ، مقامات روسی سعی کردند عملخود را توجیه کنند ولی رونالد ریگان رییس جمهور وقت آمریکا روس‌ها را جنایتکار دانست وکار آنها را جنایتی علیه بشر که نباید فراموش شود تلقی کرد.
تنش بینابرقدرت‌های به حداکثر خود رسیده بود و نظامیان هر دو جبهه در حالت آماده‌باش نظامیقرار گرفته بودند.
در یک شب سرد در 26 سپتامبر سال 1983 ، استانیسلاویوگرافوویچ پتروف - یک سرهنگ دوم نیروهای موشکی استراتژیک- سر کارش بود او به جایهمکارش که به علتی نتوانسته بود در محل کار ظاهر شود ، پست می‌داد و آسمان شوروی راپایش می‌کرد.
کمی از نیمه‌شب گذشته بود که پتروف هشداری از یک کامپیوتر گرفت : یک موشک اتمی از سوی آمریکا شلیک شده و مقصدش مسکو است.
پروتکل نظامی ازپیش تعریف‌شده روس‌ها در چنین شرایطی این بود که همه سلاح‌های اتمی برای انجام یکضد حمله به صورت سریع و آنی فعال شوند و پس از آن به مقامات نظامی و سیاسی اطلاعداده شود.
صدای آلارم‌ها در پناهگاهی که پتروف در آن بود به گوش می‌رسید ونورهای قرمز به نشانه شناسایی موشک اتمی آمریکایی‌ها به وسیله ماهواره‌های روسی همهجا روشن بودند.
ولی پتروف حس می‌کرد هشدار کامپیوترها درست نباشد ، او فکرکرد که اگر آمریکا واقعا قصد حمله به شوروی را داشته باشد از همه موشک‌هایش استفادهمی‌کند و با پرتاب صرفا یک موشک ، فرصت ضدحمله را به روس‌ها نمی‌دهد.
لحظاتیبعد استرس در پناهگاه بیشتر شدو همه افسرها در تشویش بودند چرا که کامپیوترها ،موشک‌های دوم ، سوم ، چهارم و پنجم را هم شناسایی کرده بودند.
پتروف دو راهپیش رو داشت : به غریزه‌اش اعتماد کند و همه اخطارهای کامپیوترها را ناشی از اشتباهآنها بداند و یا طبق پروتکل نظامی ، سیستم موشکی شوروی را فعال کند و آغازگر جنگیشود که بی‌شک موجب مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود.
پتروف کار اول را انجام داد. با گذشت دقایقی معلوم شد که حق با پتروف بوده است. همه اینها ناشی از خطای کامپوترو نقص در یک قطعه چند دلاری بود. پتروف حالا یک قهرمان بود ، او از جنگ اتمیپیشگیری کرده بود ، افسران دور و برش ، تصمیم شجاعانه او را ستودند.
ولیمقامات کرملین اینگونه فکر نمی‌کردند ، او به هر حال از پروتکل نظامی تخطی کرده بود، اگر تصمیم او اشتباه از آب در می‌آمد ، جان میلیون‌ها نفر از شهروندان شوروی رابه خطر می‌انداخت. بنابراین تصمیم گرفته شد که پتروف به بازنشستگی پیش از موعد برود، با حقوقی حدود 200 دلار در ماه!
تا سال 1988 به خاطر حفظ اسرار نظامی کسیاز تصمیم قهرمانانه پتروف آگاه نشد ، در این زمان یکی از افسران حاضر در آن پناهگاهکتابی در مورد واقعه نوشت و همه چیز را توضیح داد.
قرار است در سال 2008مستندی با عنوان مردی که دنیا را نجات داد ساخته شود.
هیچ کس نمی‌داند کهاگر پتروف ،آن افسر 44 ساله‌ ،آن شب در آن پناهگاه نبود ، چه اتفاقی می‌افتاد و بازکسی نمی تواند حدس بزند اگر همکار آقای پتروف آن روز در شیفت خودش حاضر می‌شد چهتصمیمی می‌گرفت ولی مسلم است که پتروف بیشتر از هر شخص دیگری باعث نجات جانانسان‌ها شده است.
شاید اگر آن تصمیم پتروف نبود ، الان من و شما در پشتمانیتورهایمان در حال نوشتن و خواندن این پست نبودیم.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهندس علیرضا

چقدر نظر[هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا]

دکتر آرین

دمش گرم[دست]

دکتر آرین

من 2 تا دادم.

کامیار

اینم به خاطر پتروف پتروسیچ!!!

سعید

به افتخار پتروف و میگ گولی [هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا]

سعید

حمید یه خرده از میگ گولی یاد بگیر .ببین چقدر قشنگ بود

سعید

بازم [هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا][هورا] (دکتر جون من شدم 3تا)

Doctor ArYaN

منم 3 تا

Doctor ArYaN

حالا 4 تا [زبان][عینک]

سارا

جناب میگ گولی... امروز روز نویسندگی شماست... بازم یادتون رفت؟؟؟[سوال][ناراحت]