پست 36:یک سوال فیزیک!!!

نظر قاضی این بود که پاسخ دانشجو در واقع درست است، ولی نشانگر هیچ گونه دانشی نسبت به اصول علم فیزیک نیست. سپس تصمیم گرفته شد که دانشجو احضار شود و در طی فرصتی شش دقیقه ای پاسخی شفاهی ارائه دهد که نشانگر حداقل آشنایی او با اصول علم فیزیک باشد.
دانشجو در پنج دقیقه ی اول ساکت نشسته بود و فکر می کرد. قاضی به او یادآوری کرد که زمان تعیین شده در حال اتمام است. دانشجو گفت که چندین روش به ذهنش رسیده است ولی نمی تواند تصمیم گیری کند که کدام یک بهترین می باشد.
قاضی به او گفت که عجله کند، و دانشجو پاسخ داد: "روش اول این است که فشارسنج را از بالای آسمان خراش رها کنیم و مدت زمانی که طول می کشد به زمین برسد را اندازه گیری کنیم. ارتفاع ساختمان را می توان با استفاده از این مدت زمان و فرمولی که روی کاغذ نوشته ام محاسبه کرد.

دانشجو بلافاصله افزود: "ولی من این روش را پیشنهاد نمی کنم، چون ممکن است فشارسنج خراب شود!"
روش دیگر این است که اگر خورشید می تابد، طول فشارسنج را اندازه بگیریم، سپس طول سایه ی فشارسنج را اندازه بگیریم، و آنگاه طول سایه ی ساختمان را اندازه بگیریم. با استفاده از نتایج و یک نسبت هندسی ساده می توان ارتفاع ساختمان را اندازه گیری کرد. رابطه ی این روش را نیز روی کاغذ نوشته ام.
ولی اگر بخواهیم با روشی علمی تر ارتفاع ساختمان را اندازه بگیریم، می توانیم یک ریسمان کوتاه را به انتهای فشارسنج ببندیم و آن را مانند آونگ ابتدا در سطح زمین و سپس در پشت بام آسمان خراش به نوسان درآوریم. سپس ارتفاع ساختمان را با استفاده از تفاضل نیروی گرانش دو سطح بدست آوریم. من رابطه های مربوط به این روش را که بسیار طولانی و پیچیده می باشند در این کاغذ نوشته ام.
آها! یک روش دیگر که چندان هم بد نیست: اگر آسمان خراش پله ی اضطراری داشته باشد، می توانیم با استفاده از فشارسنج سطح بیرونی آن را علامت گذاری کرده و بالا برویم و سپس با استفاده از تعداد نشان ها و طول فشارسنج ارتفاع ساختمان را بدست بیاوریم.
ولی اگر شما خیلی سرسختانه دوست داشته باشید که از خواص مخصوص فشارسنج برای اندازه گیری ارتفاع استفاده کنید، می توانید فشار هوا در بالای ساختمان را اندازه گیری کنید، و سپس فشار هوا در سطح زمین را اندازه گیری کنید، سپس با استفاده از تفاضل فشارهای حاصل ارتفاع ساختمان را بدست بیاورید.
ولی بدون شک بهترین راه این می باشد که در خانه ی سرایدار آسمان خراش را بزنیم و به او بگوییم که اگر دوست دارد صاحب این فشارسنج خوشگل بشود، می تواند ارتفاع آسمان خراش را به ما بگوید تا فشارسنج را به او بدهیم!
دانشجویی که داستان او را خواندید، نیلز بور، فیزیکدان دانمارکی  بود.

/ 9 نظر / 4 بازدید
M**J

[نیشخند][خنده][گل]

looloo

manam migam chera aze fizikamo akharin nomreye kelas shodama ostad sheibani gozaresh karamo nakhunde mese in ostade nilz bor [نیشخند][نیشخند] ghalat nakonam man az navadegane nilz boram[سوال][سوال] vali hichki tu daneshkade mano dark nemikone[تعجب][تعجب] dastane mobtani bar vagheiat jalebi bud.mamnun[دست][دست][دست] khoshhalam ke avalin nazaro darbare neveshtatun minevisam akhe khastam deinamo be baba bozorgam ada konam

گوگولی

از این به بعد میگ گولی هر یک شنبه یک داستان جالب برای شما داره.امیدوارم خوشتون اومده باشه.

ArYaN

[تعجب][تعجب][تعجب][تعجب]

کامیار

میگم چرا من شیمی و ریاضی افتادما! به روشای دیگه مینویسم استاد نمیفهمه!

مهشید

تو دانشکده ی ماازاین دانشجوها هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[سوال][سوال][سوال]

مهشید

آقای میگ گولی اگر ممکنه لطف بفرمایید 4 شنبه ها همراه آقای جاویدی مطلب بنویسید چون این طوری قرارگذاشتیم که روزای فرد روبه خوندن اختصاص بدیم ..حالا شماهم نظرتون روبگین ولی بین شنبه- 2 شنبه یا 4 شنبه حق انتخاب باشماست اگه نخواستید جابه جا می کنیم [لبخند][لبخند][تایید]

آیدا

wow!!!!!!!!wonders of world! great,tnx for the whole attempt to write it,من خودم دانشجو فيزيكم اول كه فكر كردم ديدم منم همه اين جوابا به نظرم ميرسيد اما جرئت گفتن هيچ كدامو لا اقل به اين صراحت نداشتم!!!!!!

آیدا

[تایید]